Dla wszystkich pasjonatów druku trójwymiarowego oraz osób profesjonalnie zajmujących się technologią druku 3D, oprócz strony sprzętowej kluczowe znaczenie ma również oprogramowanie. Na rynku istnieje wiele programów umożliwiających tworzenie trójwymiarowych obiektów, które można później wydrukować na drukarce 3D. Wśród tych programów dobrze znany jest program Inventor firmy Autodesk. W ostatnim czasie pojawiła się kolejna wersja tego programu oznaczona jako Inventor 2016. W programie został ulepszony interfejs oraz zostały zmodyfikowane procesy projektowe. Kluczową zmianą w mojej ocenie jest jednak zmiana dotycząca zgodności z szeroką gamą innych programów. Wielokrotnie doświadczałem problemów związanych z importowaniem plików z innych programów. Jak  czytamy na stronie firmy Autodesk „właśnie otrzymałeś plik z innego systemu CAD? To nie problem. Wystarczy wstawić plik do zespołu w Inventor i rozpocząć projektowanie. Żadnej translacji, poprawiania geometrii ani ponownego dowiązywania plików. Całość pozostaje spójna, więc jeśli wprowadzasz zmiany w “obcym” pliku, Inventor bez problemu zaktualizuje to nad czym pracujesz, aby odzwierciedlić zmiany.” (1)  Istotną zmianą która mnie również interesowała były modyfikacje związane z obsługa druku 3D bezpośrednio w programie. Czytając zapowiedzi wprowadzenia tych zmian spodziewałem się czegoś więcej jak to zostało wprowadzone w obecnej wersji tego programu. Niemniej jednak jest to bardzo interesujący program z którego warto korzystać lub nauczyć się jego obsługi.

Tych którzy chcą spróbować jak działa nowa wersja programu AUTODESK® INVENTOR® 2016 zachęcam do pobrania wersji trial ze strony http://www.autodesk.pl/campaigns/inventor2016?src=OMSE&mktvar002=644389&gclid=CKm9tPGyqMYCFWrqcgodGVAOHQ. W celu pobrania należy założyć swoje konto na portalu firmy.

Inną możliwością jest pobranie wersji edukacyjnej przez osoby uczące się ze strony http://www.autodesk.com/education/free-software/inventor-professional. Wersja ta jest objęta trzyletnim wsparciem bez ograniczeń funkcjonalnych. W celu pobrania tej wersji należy zarejestrować się w portalu firmy AUTODESK®.  Po zalogowaniu oraz dokonaniu wyboru odpowiedniej dla nas wersji na podane podczas rejestracji konto poczty email zostanie wysłany numer seryjny (Serial number) oraz klucz produkt (Product key).

Inventor2016

Rys.1 Widok ekranu programu Inventor 2016

HSM.

Oprócz klasycznego tworzenia obiektów w programie Autodesk ® Inventor 2016 dostępny jest również program HSM. Rozwiązanie to wspomaga programistów CNC, projektantów i inżynierów którzy lubią szybko produkować zaprojektowane części w praktycznie dowolnym systemie CAD. Oprócz wszystkich standardowych funkcjonalności programów CAM takich jak: strategie ścieżki, narzędzia do frezowania i toczenia, Inventor HSM zawiera zaawansowane funkcje, zintegrowaną symulację i narzędzia weryfikacji aby  osiągnąć wyższą wydajność, zwiększone zyski oraz krótszy czas wprowadzenia produktu na rynek.

Więcej szczegółowych informacji można znaleźć na stronie http://cam.autodesk.com/try-inventor-hsm/

Inventor2016 HSM CAM

Rys. 2 Widok menu po zainstalowaniu programu Inventor 2016 HSM

Źródło: (1) http://www.autodesk.pl/campaigns/inventor2016?src=OMSE&mktvar002=644389&gclid=CLPB7c6tqMYCFWricgodZawL3g data pobrania 2015