Najważniejszą zaletą drukarek 3D jest możliwość samodzielnego przygotowania unikatowej konstrukcji. W przypadku zamieszczonego poniżej projektu inspiracją był mały piesek (bardzo dzielny i mądry) o imieniu Viki. Poszczególne elementy zostały wykonane w edukacyjnej wersji programu Inventor. Samodzielne zbudowanie modelu 3D pozwala zmierzyć się trudnościami występującym przy tworzeniu nowego rozwiązania. Podczas tworzenia modelu w wersji elektronicznej warto rozpocząć prace od szkicu na kartce. Narysowanie ogólnego zarysu konstrukcji i zaznaczenie podstawowych wymiarów znacznie przyspiesza proces konstrukcyjny. Mając ogólny zarys wystarczy już tylko wprowadzić potrzebne informacje do komputera i projekt gotowy. Na końcu artykułu zostały zamieszczone pliki w formacie STL umożliwiające wydrukowanie modelu.

Viki i Flores

Rys 1. Viki i Flores

Projekt składa się z sześciu elementów tworzących torbę. Wymóg drukowania osobno poszczególnych elementów jest podyktowany koniecznością zapewnienia swobody ruchu poszczególnych części składowych. Elementy składowe przedstawiono na rysunku 2.

torba1

Rys. 2 Elementy składowe torby

Połączenie poszczególnych części zostało przedstawione na rysunku 3.

torba2

Rys. 3 Połączenie elementów składowych

Użycie do wydruku przelotki na słuchawki elastycznego filamentu zapewni lepszą funkcjonalność zaproponowanego rozwiązania. Pasek stanowi element wykonany z bawełny lub innego materiału (niedrukowany).

W załączonych plikach znajdują się poszczególne elementy zapisane w formacie STL – Torba STL