Drukując na niebieskiej taśmie 3M przyzwyczaiłem się do konieczności cyklicznej wymiany taśmy, odklejania się wydruku oraz innych niedogodności, znanych każdemu drukarzowi. Sytuacja zmieniła się po otrzymaniu do testów podkładki do drukowania. Pierwsze wrażenie po otrzymaniu przesyłki było pozytywne. Wszystko zostało solidnie zapakowane. Wraz z podkładkami została dostarczona krótka instrukcja wyjaśniająca sposób naklejenie podkładki na stół oraz jej uzastosowanie.

Gamplate to podkładka przeznaczona do użycia w drukarkach 3D. Pozwala ona na zrealizowanie wydruku bez konieczności podgrzewania stołu podczas pracy drukarki. Podobne rozwiązania znane są na naszym rynku, podkładki do druku noszące nazwy Buildtak oraz Coropad. Jednak w odróżnieniu od tych rozwiązań, podkładkę można wielokrotnie odklejać i po zdjęciu wydruku, ponownie nakleić na stół drukarki. Wielokrotne wykonanie tej czynności nie niszczy podkładki. Natomiast odklejenie podkładki wraz z modelem znacząco ułatwia odklejenie wydrukowanego obiektu.

1_Gamplate_light

Rys. 1 Widok podkładki Gamplate

Gamplate_instr

Rys.2 Zdjęcie podkładki wraz z instrukcją

Podstawowym czynnikiem związanym właściwym funkcjonowaniem podkładki jest jej odpowiednie naklejenie na stół drukarki oraz ustawienie prawidłowej odległości pomiędzy głowicą drukującą a podkładką. Konieczność ustalenia właściwej odległości jest spowodowana tym, że podkładka jest grubsza od np. standardowej niebieskiej taśmy. Po szybkim przyklejeniu podkładki można przystąpić do drukowania. Efekty uzyskane dzięki jej zastosowaniu są bardzo dobre, żaden z wydruków które wykonałem nie odkleił się.

gamplate 1m

Rys 3. Podkładka naklejona na stół drukarki

Wykonanie wydruku, odklejanie podkładki oraz jej ponowne przyklejanie można zobaczyć na filmie zamieszczonym poniżej. Film zawiera również scenę rozpakowania dobrze zabezpieczonej przesyłki. Pierwsze wydruki zostały wykonane na zimnym stole przy użyciu srebrnego oraz fluorescencyjnego PLA 1,75 mm, bez chłodzenia wydruku. Zastosowana dysza ma średnicę 0,4 mm a wysokość warstwy 0,2 mm. 

Film 1. Time lapse z pierwszych wydruków

Film 2. Testy wytrzymałości podkładki Gamplate

Powierzchnia podkładki jest miła w dotyku i gładka, podobnie jak kapton. Oglądając powierzchnię za pomocą zwykłej lupy można jedynie zobaczyć, że krawędzie są dokładnie docięte. Dopiero pod mikroskopem widać strukturę podkładki zapewniającą dobre przyleganie filamentu do jej powierzchni. Zdjęcie poniżej pokazuje fragmenty podkładki w powiększeniu X 10 oraz X 500. Zdjęcie z dużym powiększeniem ma zniekształcone kolory w związku z koniecznością zastosowania dodatkowego oświetlenia mikroskop. 

mikroskop

Rys. 4 Powiększone fragmenty podkładki Gamplate.

Podsumowując kilkudniowe doświadczenia z drukowaniem na podkładce Gamplate jestem zadowolony z uzyskanych efektów. Przypuszczam, że powoli dobiega również końca „epoka” taśm malarskich, lakierów do włosów oraz innych patentów na zapobieganie odklejaniu się wydruków od stołu.