Czy można drukować obiekty 3D ręcznie? Tak oczywiście, w sprzedaży dostępne są zestawy zawierające wyłącznie extruder i prostą głowicę do manualnego tworzenia prostych obiektów. Działanie takie przypomina wiercenie otworu za pomocą śrubokręta i trudno mi znaleźć zastawanie dla takiego urządzenia. Pełne możliwości tworzenia modeli 3D uzyskujemy jednak po podłączeniu elektroniki do mechanicznych elementów wykonawczych.

Odnośnie elektroniki dla drukarki w załącznikach znajduje się Merlin dla RAMPS 1,4 ustawiony pod wyświetlacz Full Graphic Smart Controller i pod mechanikę Mendelmax

Do wgrywania na Arduino oprogramowania wykorzystana została wersje loadera 1.0.4 dla systemu Windows. Dodatkowo należy wgrać biblioteki wyświetlacza U8glib, żeby wsad się skompilował.

Poniżej opisuję zestaw składający się następujących podzespołów:

• Arduino Mega 2560 http://arduino.cc/en/Main/ArduinoBoardMega2560
• RAMPS 1.4 http://reprap.org/wiki/RAMPS_1.4
• Full Graphic Smart Controller 12864 http://reprap.org/wiki/RepRapDiscount_Full_Graphic_Smart_Controller
• Mech Endstop v.1.2 http://reprap.org/wiki/Endstop http://www.thingiverse.com/thing:4971
• Sterownik silnika krokowego A4988 http://www.pololu.com/product/1182
• PCB Heatbed MK2B http://reprap.org/wiki/PCB_Heatbed

Do uzyskania pełnej funkcjonalności wymagany jest jeszcze zasilaczy. W zależności od użytych komponentów moc wyjściowa zasilacza powinna wynosić około 200 W. Zapotrzebowanie na moc jest uzależnione od rodzaju i ilości użytych silników oraz elementów grzewczych stołu i głowicy.

 

Klaster 3D Arduino

Rys.1 Widok procesora na płycie Arduino

Film 1 Elektronika sterująca drukarki 3d

 Link do leadera w wersji 1.4 ide aduino : https://code.google.com/p/arduino/downloads/detail?name=arduino-1.0.4-windows.zip&can=2&q=

Załączniki:

marlin_01-master

U8glib